Wordpress Eğitimi | Detaylı Öğrenme Garantili
SEO

Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?  En basit tabiriyle bir web siteye başka bir web siteden verilen referans bağlantıdır. Bu bağlantılar ücretsiz doğal yollarla veya ücretli elde edilebilir.

Böylelikle backlink nedir? sorusunu cevaplamış olduk. 🙂 Şimdi gelelim backlink çeşitlerine.

Backlink Nedir? Backlink Çeşitleri Nelerdir?

 Backlink Çeşitlerinden Bazıları

 Makale Backlink Nedir?

Makale sitelerinden anahtar kelimelerle verilen bağlantılardır.

 Tanıtım Yazısı Nedir?

Farklı sitelerde sitenizin tanıtımının yapıldığı içerikte verilen bağlantılardır.

 Profil Backlink Nedir?

Çeşitli sitelerde üyelik açıp üye profilinin hakkında, web sitesi veya biyografi gibi kısımlarından verilen bağlantılardır.

 Yorum Backlink Nedir?

Çeşitli sitelere yorum yaparak aldığınız bağlantılardır.

 Sosyal İmleme Nedir?

Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşılan bağlantılardır.

 Wiki Backlink Nedir?

Wiki sitelerde yayınlanan içeriklerin kaynak kısmında verilen bağlantılardır.

Backlink Nedir? Backlink Çeşitleri Nelerdir?

 Ücretsiz Doğal Yollarla Backlink Nasıl Alınır?

İçeriklerinizi video ve görsellerle zenginleştirin. Özgün ve nitelikli içerikler okuyucu çeker. Rakiplerinizin içeriklerini takip edin ama asla kopyalamayın. İçeriğinizi oluştururken faydalandığınız kaynakların linklerini paylaşın. Diğer sitelerle iletişim halinde olmanız daha çok fark edilmeniz demek. Sitenizi güncel tutmanız, düzenli olarak kaliteli ve özgün içerikler paylaşmanız ziyaretçi sayınızı arttıracak diğer sitelerin sizi fark etmesini ve paylaşmasını sağlayacaktır.

 Ücret Ödeyerek Backlink Nasıl Alınır?

Günümüzde backlink hizmeti veren birçok site mevcut. Ücret karşılığı web sitenizin başka sitelerde tanıtımını yaptırabilir sitenizin tavsiye edilmesini sağlayabilirsiniz. Burada önemli olan kaliteli ve uzun soluklu backlink satın almaktır.

 Hangi Yolla Backlink Aldığınız Neden Önemli?

Arama motorlarının sizden istediği doğal bağlantılar elde etmenizdir. İçeriklerinizin güncel, seo uyumlu ve özgün olması backlinklerle gelen ziyaretçilerin aradığı içeriğe ulaşması ve bunun devamlılığının sağlanması beklenir. Ücretli edinilen kalitesiz ve geçici backlinklerde alakasız sitelerden gelen bağlantılar, alakasız sitelere yapılan toplu yorumlar, sahte profil bağlantıları ya da içerik olarak zayıf sitenizin çok fazla siteden sürekli bağlantı alması durumunda arama motorları tarafından fark edildiğinde, web siteniz sıralamada düşürülecek hatta banlanacaktır.

 Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar?

Doğru ve planlı alınan backlink çok kısa sürede web sitenizin tanınmasını ve üst sıralara çıkmasını sağlayabilir. Bağlantılarınızın fazla, geçerli ve kalıcı olması arama motorlarında en ön sıralarda yer almanızı sağlar. Bu bağlantıların nitelikli olması size gerçek ziyaretçi getirmesi anlamına gelir. Hedef kitlenizin yanında paylaşıldığınız web sitenin hedef kitlesine de ulaşırsınız. Backlink ile gelen ziyaretçilerin aradığı içeriklere ulaşması, memnun kalması ve tekrar ziyaret etmesi sitenizin arama motorlarında değerini arttırır. En çok kullanılan arama motoru Google da aramalar sonucu üst sıralarda yer almak içinde en iyi yöntemlerden biri backlink almaktır.

 Backlink Reddetme

Sitenize yararlı olacak nitelikli backlink almak kadar sizinle hiç alakası olmayan spam, sahte ve düşük kaliteli backlinkleri reddetmekte çok önemlidir. Geçici ve kalitesiz bağlantıların SEO çalışmalarınızı olumsuz etkilememeleri için reddetmek öncelikli önem arz eder. Öncelikle hangi bağlantıların işinize yaramayacağını tespit etmeli bu bağlantıları siteden kaldırmalısınız. Bu bağlantıların kaldırılmasını mümkün kılamıyorsanız web sitenize yönlendirmelerini reddetmeniz gerekir.

Google bağlantıları reddetme sayfasını kullanarak, oluşturduğunuz reddedilecek bağlantılar dosyasını yüklüyor ve bu bağlantıları reddettiğinizi Google’a bildiriyorsunuz.

Zararlı backlinkleri nasıl reddedebileceğinizi detaylı bir rehber ile sizlere aktaracağım, bu konuda SEO kategorimi takibe almanızı öneririm.

Backlink konusuna bu şekilde bir giriş yapmış olduk. 🙂 Bu içerik burada bitmeyecek, backlink hakkında detaylı bilgileri, ipuçlarını ve ücretsiz backlink kaynaklarını sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Ücretsiz backlinklerden anında haberdar olmak için websitemin bildirim ayarlarını izin ver olarak düzeltin, içeriklerimden ilk siz haberdar olun.

Daha Fazla Göster

Kamil YILDIRIM

Kamil YILDIRIM, alanında 2 üniversite bitirmiş 'içerik yönetim sistemleri' uzmanıdır. Wordpress üzerine eğitim serileri hazırlamıştır. Bilgisayar öğretmenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı