Wordpress Eğitimi | Detaylı Öğrenme Garantili
SEO
Trend

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Bugün SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusunu sizler için yanıtlandırmaya çalışacağım. İnternette çeşitli şeyler aramak için her gün bir ya da birkaç arama motoru kullanıyoruz. Ve büyük bir çoğunluğumuz arama sonuçlarından yalnızca ilk sayfada yer alanları kullanıyor. SEO, yani Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) üretilen içeriklerin arama motoru sonuçları sıralamasında üst sıralara çıkmasını sağlayan bir metottur. Böylece içeriğin yayınlandığı site daha çok trafik alır. SEO uyumlu makale yazmak çoğu zaman sanıldığının aksine karmaşık bir metot değildir. Birkaç basit kural vardır.

seo uyumlu makale nasıl yazılır
SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

SEO Nasıl Çalışır?

SEO yazdıklarınızı arama motorlarına tanıtan şeydir. Normal şartlarda arama motorları içeriğin ne olduğunu bilmezler. İçeriklerin tanınması için uygun başlıklar ve iyi seçilmiş anahtar kelime kombinasyonları gerekir. SEO uyumlu makale yazmak içeriklerinizi arama sonuçlarında ön plana çıkarır. Bunu  daha iyi anlamak için bir örnekle devam edelim. Diyelim ki tatile gitmek istiyorsunuz ve herhangi bir arama motoru üzerinden “en iyi tatil yerleri” gibi bir arama yaptınız.  Karşınıza muhtemelen tatil yerlerini içeren bir liste çıkacaktır. Ve yine muhtemelen bu makalenin başlığı “en iyi tatil yerleri” sözcük grubunu içerecektir. Örneğin,”Türkiye’deki en iyi tatil yerleri”  Burada anahtar kelime tahmin edeceğiniz gibi “en iyi tatil yerleri” olacaktır. Ve kullanılan başlık da oldukça güzel bir başlık kullanımı örneğidir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Kuralları Nelerdir?

Eğer bir websiteniz varsa ve içerikleriniz daha çok insan tarafından okunsun istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi arama motoru sonuçlarında ilk sıralara yerleşmektir. Bu sayede insanlar sitenize daha kolay ulaşabilecek ve içeriklerinizin okunma sayısı da bu oranda artacaktır. Bunu içeriklerinizi SEO uyumlu hale getirerek yapabilirsiniz. Aksi takdirde çok az insan arama motorları sonuçlarında sonraki sayfalara bakmaktadır. Peki SEO uyumlu makale yazmanın kuralları nelerdir?

 SEO için her şeyden önce makalenizi en iyi şekilde özetleyen 65 karakterden daha az bir başlığa ihtiyacınız var. Bu başlık en az 3 en fazla 5 ya da 6 kelimeden oluşmalı ve ilgi çekmek adına makalenin içeriği ile alakasız olmamalı. Başlık mutlaka hedeflenen anahtar kelimeyi içermeli.

Makalenizde bir adet ana başlık ve alt başlıklar bulunmalı. Ana başlık H1 etiketiyle, alt başlıklar ise H2 ve H3 etiketleriyle yazılmalıdır.

Makale metninin uzunluğu çok önemlidir. Arama motorları 650-1000 kelimelik makaleleri sevse de kullanıcılar sevmeyebilir. Bu durumda ne çok kısa ne de çok uzun olmalıdır. Ortalama 500-800 kelimelik makaleler kullanıcılar tarafından genelde zorluk çekilmeden okunur.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Sorusunun belki de en önemli kısmı anahtar kelime kullanımıdır. Anahtar kelimeleri seçerken okuyucuların arama motoru sorguları göz önünde bulundurulmalıdır. Makalenin başlarında anahtar kelime sayısı arttırılmalı ortaları ve sonlarında ise anahtar kelimeler metne yayılmalıdır.

Önceki yazımda SEO uyumlu makale nedir sorusunu farklı bir bakış açısı ile yanıtladım. Hemen tıkla ve oku.

SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gerekilen hususlar tabii ki bu kadarla sınırlı değil, sizler için çok güzel bir süprizim var!

İçerik Editörlüğü Eğitimim Yayında! Hemen tıklayın ve makale yazarlığını tüm detaylarıyla uygulamalı olarak öğrenin! Hem de %100 İş garantisi ile…

Eğitime katılarak +10 Saat üzerinde içeriğe erişim sağlayabilirsin. Aynı zamanda İçerik Editörlüğü Kitabımı hediye olarak gönderiyorum!

HEMEN TIKLA VE ÖĞRENMEYE BAŞLA!

 

Daha Fazla Göster

Kamil YILDIRIM

Kamil YILDIRIM, alanında 2 üniversite bitirmiş 'içerik yönetim sistemleri' uzmanıdır. Wordpress üzerine eğitim serileri hazırlamıştır. Bilgisayar öğretmenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı