Wordpress Eğitimi | Detaylı Öğrenme Garantili
SEO

Seo Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale günümüzde çok fazla araştırılan ve artık hemen hemen her içerik editörünün dikkat ettiği bir konudur. Bu konu hakkında size bazı ipuçları vermek ve bu konuda sizi bilgilendirmek istiyorum.

SEO ile makale sayısı arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Önemli olan husus makalenin ne kadar özgün olduğu ve ne kadar kullanıcı merkezli olduğu hususudur.

Şirketlerin temel hedefleri ziyaretçilerini reklamlar vasıtasıyla veya arama motorları vasıtasıyla bulmak ve sonrasında ise ziyaretçilerinin takipçi olmaları sağlamaktır. Bu sebeple SEO, önem verilmesi gereken bir husus olup, gelecekte de muhtemelen böyle olacaktır.

seo uyumlu içerik neden önemli
SEO Uyumlu Makalenin Önemi

SEO Uyumlu Makale İçin Önemli Hususlar

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Aşağıda buna ilişkin açıklamaları açıkladım;

Makaledeki İçeriğin Uzunluğu ve SEO Uyumlu Makale İlişkisi

Makaledeki içeriğin ne kadar uzun olması gerektiği hep konuşlan bir konu olmuştur. İçeriğin 300-400 kelimeden az 5000 kelimeden fazla olmaması faydalı olacaktır. İçerikte anahtar kelimenin %3 oranında kullanılması ve kalın yazılması önemli bir husustur.

İçeriklere resim yüklemek makaleyi daha okunaklı ve anlaşılır hale getirecektir. Ayrıca içeriğe eklenecek video ve slaytlar da makalenin arama motorlarında üst sıralarda olmasını sağlayacaktır.

SEO Uyumlu Makale ve Doğru Anahtar Kelime Kullanımı

İçerik yazılmadan önce arama motorlarında dikkat çekecek anahtar kelimenin belirlenmesi gerekir. Ayrıca anahtar kelimenin doğru yerde kullanılması önemlidir.

Başlık kısmından ve meta açıklama kısmında kullanılacak anahtar kelimeler önemlidir.

Belirlenmiş anahtar öbeklerinin uzun veya kısa olması da önemlidir. Çünkü kısa kelime öbekleri daha uzun kelime öbeklerine göre daha yüksek arama trafiğine sahiptir. Ancak uzun anahtar kelime öbeğinin kullanılması kullanıcıların sonuca varma olasılığını artırmaktadır.

Not: Bir websitesine ve makaleye başlamadan önce mutlaka bir anahtar kelime analizi yapılmalı, doğru anahtar kelime tespit edilmeli ve bu anahtar kelime üzerine çalışma yapılmalıdır. Bu durum SEO uyumlu makale yazmaya başlamadan önce incelenmesi gereken çok önemli bir husustur.

Yarar Sağlayacak Kaynaklara Bağlantı Verme

Yazının içeriğinde güvenilen web sitelerine verilen bağlantılar arama motorları tarafından ödüllendirilir. Verilen bu bağlantılar kullanıcılara fayda sağlamaya yönelik bir eylem olduğundan arama motorları tarafından bu eylem sevilmektedir.

Blog sayfalarına verilen bağlantılar, ziyaretçilere aradıklarını bulmalarına, ziyaretçilerin güvenlerinin sağlanmasına ve arama motorlarının sitedeki sayfaları taramalarına olanak verir.

SEO uyumlu makale yazarken dış bağlantı kullanımına dikkat etmeli, verdiğiniz bağlantılarda nofollow etiketi kullanmalısınız.

Web Sitesindeki Satış Amaçlı Sayfalara Bağlantı

Verilen bağlantı vasıtasıyla sitede mevcut iç sayfalara bağlanma, müşteri sayısının artmasında ve satış kapasitesinin artmasında faydalı olacaktır.

Örneğin; e-ticaret sitelerinde blog alanlarını incelerseniz bir çok içerikten ürünlere bağlantılar verildiğini görebilirsiniz.

Sosyal Medya ve SEO
Sosyal Medya ve SEO Uyumlu Makale İlişkisi

Sosyal Medya Paylaşım Butonları

Araştırmacılara iyi kalitede sonuç vermek isteyen arama motorları giderek sosyal sinyallere daha fazla önem veremeye başladılar. Sosyal sinyaller önemli bir faktör haline gelmiştir. Bu nedenle sitede yapılan paylaşımları sosyal medyada paylaşmak ayrıca siteyi ziyaret edenlerin de paylaşmalarını sağlamak çok önemlidir.

Bu konu önemle dikkat edilmesi gereken bir konudur, sosyal medya platrformlarından websitelerinize ziyaretçi çekerek trafiklerinizde inanılmaz yükselişler görebilirsiniz.

Yorumlar

Web sitelerini gezenler tarafından yazılan yorumlar google vb. arama motorlarının hoşuna gider. Bu nedenle ziyaretçilerin yorum yapma konusunda teşvik edilmeleri önemlidir.

Son dönemlerde forumlarda ilgi odağı haline gelen yorumları siz de görebilirsiniz. Website sahipleri içeriklerine yorum çekebilmek için bir çok taktik denemekteler.

İçeriklerin Sürekliliği ve Güncel Olmaları

Arama trafiğinin sürekli olması yüklenen içeriklerin süreklilik göstermesine bağlıdır. Google ve benzeri arama motorları yapılan sorgulamalar için en ideal sonuçları göstermek isterler. İçeriklerin yayınlanmasında süreklilik yoksa google veya benzer arama motorları siteyi iyi bir kaynak olmadığı şeklinde algılar. Arama motorlarının siteyle ilgili sorgulamaları göstermesi için içeriklerin düzenli bir şekilde yüklenmesi ve içeriklerin kalitesine bağlıdır. Tabi ki sitede yüklü mevcut içerikleri de arada bir güncellemek site için büyük yarar sağlayacaktır.

Ayrıca Google’ın ve kullanıcıların içeriğinizi anlamasına yardımcı olmalısınız, bu konu ile ilgili Google yönergesini okumak için tıklayın.

Bu yazımızda SEO uyumlu makale ve bu makalelerde bulunması gereken temel özellikleri inceledik, biraz ipuçları verdik.

Umarım makaledeki hususları uygular ve websitelerinizdeki artışları benimle paylaşıp mutluluğunuza beni de ortak edersiniz.

Daha Fazla Göster

Kamil YILDIRIM

Kamil YILDIRIM, alanında 2 üniversite bitirmiş 'içerik yönetim sistemleri' uzmanıdır. Wordpress üzerine eğitim serileri hazırlamıştır. Bilgisayar öğretmenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı