Wordpress Eğitimi | Detaylı Öğrenme Garantili
Diğer

Web Sitesi Renkleri Nasıl Olmalı?

Web sitesi renkleri, sitenin içeriğine göre olması gereken renklerde değişiklik gösterebilir. Bu nedenle net bir şekilde web sitesi renkleri şu şekilde olmalıdır demek yanlış bir tutum olacaktır. Renkler bir nevi insanlara psikolojik bir yaklaşımdır. İnsanların ruh halini etkiledikleri söylenir ve bu kesinlikle doğrudur. Renklerin buradaki anlamı ve de önemi işte budur. İnsanı etkileyip kendine çekebilmesi veya kendine çekememesi.

Web Sitesi Renkleri Nasıl Olmalıdır?
Web Sitesi Renkleri Hakkında Bilgi

 Blog Web Sitesi Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Sıcak Renkler

Sıcak renk tercih edilmelidir yani kırmızı, kahve ve kızıl tonları olabilir. Bu sayede insanlar gözlerini yormadan sitede rahat rahat dolaşabileceklerdir. Bu tarz sitelerde bu çok önemlidir. Daha parlak renk ve açık renk tercih eden blog sitelerinde insanlar çok fazla gezinemeden çıkıyor. Çünkü o parlak renkler gözünü yoruyor ve dikkat çekici gelmemeye başlıyor. Ama sıcak tondaki renkler insanlara otomatik olarak çekici gelmektedir.

 Alışveriş Web Sitesi Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Canlı Renkler

Canlı renkler tercih edilmelidir. Alışveriş sitelerinde renkler oldukça önemlidir. Cıvıl cıvıl renk tercihi süper olacaktır. Özellikle mavi, mor, sarı gibi renkler bu gibi sitelere çok çok yakışmaktadır. Çünkü psikolojik olarak insana enerji verir. Renklerin enerjisi insanı o sitede tutmaya devam eder ve kişinin ruhen kendisini iyi hissetmesini sağlar.

Bu şekilde ilk önce renklerin anlamlarına bakıp, açacağınız siteye karar verip ona göre renkler tercih edebilirsiniz. Renk deyip geçmemek gerektiğini bu yazıda anlamışsınızdır umarım. Renkler her zaman bir şeyi temsil eder ve anlamları bulunur. Sitenizdeki renklerde de kişiye nasıl bir his vermek istiyorsanız o şekilde bir renk seçimi yapabilirsiniz. Bu sayede sitenizin daha ilgi çekici, dikkat çekici, özel ve de güzel görünecektir. Bir sitede içerikler önemli olduğu gibi, sitenin görünüşü ve estetiği de bir o kadar önemlidir. O yüzden her şeyi araştırmak gerekir. Sitenizdeki renk kimi zaman mavi olmalı, kimi zaman turuncu, kimi zaman mor. Bunlar dediğimiz gibi siteye göre hep değişiklik göstermektedir. Sitenizin ileriye dönük kullanışlı halinde bu renklerin önemi hala sürüyor olacaktır.

Bu şekilde renk araştırmasından sonra kurduğunuz bir site inanın daha iyi yani daha ileriye dönük ve çok güzel olacaktır. Bu nedenle bir işi yapacakken hep öncesinde bir araştırmanız olmalı ve bulunmalıdır. Bu her konuda lazım olan ve gereken önemli bir konudur. İşlerinizin sürdürülebilirliğini arttırır bu araştırmalar ve konu üzerinde hakimiyetiniz olur. Yani her şey için başında bir araştırmada bulunmak her zaman iyidir. Bu araştırmalar sayesinde işinizde daha iyi olacak ve her şey için araştırma yapmaya karar verecek hale geleceksiniz. İşte o zaman yapacağınız iş başarılı bir araştırma sonucu ortaya çıkmış bir proje olacaktır.

Ayrıca buradaki makaleden de websitelerde kullanılan trend renkleri inceleyebilirsiniz.

Bu makalede kısaca blog ve e-ticaret siteleri için renk tavsiyelerinde bulundum. SEO kategorimi inceleyerek web sitenizi geliştirecek ipuçları hakkında daha fazla bilgiye  ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Kamil YILDIRIM

Kamil YILDIRIM, alanında 2 üniversite bitirmiş 'içerik yönetim sistemleri' uzmanıdır. Wordpress üzerine eğitim serileri hazırlamıştır. Bilgisayar öğretmenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı