Wordpress Eğitimi | Detaylı Öğrenme Garantili
Wordpress

WordPress Panel Adresi (Giriş Yolu) Değiştirme – Kamil Yıldırım

Bu makalemizde güvenliğimiz ve giriş yolu bağlantımızın gizliliği için WordPress panel adresi değiştirme işlemlerini inceleyeceğiz.

WordPress hepimizin bildiği gibi sabit giriş yolu bağlantısına sahip CMS’tir. Yani kurulduğu ilk anda tüm websitelerde WordPress panel adresi aynı olur. Bunlar wp-login ve wp-admin uzantılarıdır.

Bu uzantıları değiştirerek WordPress panel adresi ve giriş yolunu değiştirmiş oluyoruz. Bu sayede her websitede standart olan bu uzantılardan kurtulup, olası saldırılara karşı giriş yolunu gizlemiş oluyoruz.

Wordpress giriş yolu nasıl değişir
Wp-admin Nasıl Değiştirilir ?

WordPress GirişYolu Saldırıları

Brute force saldırıları ile neyi amaçlıyorlar? Neden saldırıyorlar? WordPress sitenizin yönetici şifresini ele geçirerek sitenize ait hosting hizmetini kötü emellerine alet etmek için saldırıyorlar.

Peki nedir bu kötü emeller? Bunlar sitelere malware bulaştırıp zombi bilgisayarlar oluşturmak, yasal olmayan paylaşımlar yapmak, botnet saldırıları düzenlemek ve daha bir çok illegal işlemleri sizin hostinginizden yapmak istiyorlar.

Bu tarz saldırılardan korunmak için güvenlik eklentileri kullanmalı, ve gerekli düzenlemeleri yapmalıyız. Bu düzenlemelerden bir taneside WordPress panel bağlantısını değiştirmek.

WordPress Panel Adresi Nasıl Değiştirilir?

Admin panelimize eriştiğimiz giriş yolu url’mizi WPS Hide Login eklentisini kullanarak kolayca değiştirebiliriz. Öncelikle eklentiyi indirip websitenizde kurulumunu yapın, eklenti sayfasına gitmek için tıklayın.

Wordpress-WPS-Hide-Login-Eklentisi
WPS Hide Login

Eklentiyi kurduğunuzu düşünerek işlemlere devam edelim. Kurup etkin hale getirdiğimiz eklentiyi, WordPress admin panelimizde Ayarlar >> WPS Hide Login yolunu izleyerek bulabiliriz.

Sanırım eklentinin ayar sayfasını hepimiz açtık. 🙂

Karşımızda iki tane alan görünüyor, bunlardan birisi yeni belirleyeceğimiz WordPress panel adresi bağlantısı diğeri ise eski adresin yönlendirileceği bağlantıdır.

Üst kısımda gördüğümüz Login URL; wp-admin ve wp-login yerine kullanmak istediğimiz yeni URL’dir. Bu alana kullanmak istediğiniz yeni giriş yolu bağlantısını yazmalısınız.

Wordpress Panel Adresi Değiştirme
WPS Hide Login Ayarları

Bu işlemi yapıp değişiklikleri kaydet seçeneğine tıklayarak, WordPress giriş yolu bağlantınızı değiştirebilirsiniz.

Bu işlemi farklı yollarla, eklenti kullanmadan  da yapabilirsiniz. Bu konuda bunlara değinmeyeceğim, fakat WordPress Eğitimi sayfamızı inceleyip, bu ve benzeri işlemlerdeki tüm alternatif çözüm yollarını öğrenebilir. Merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

WordPress eğitimimize katılan tüm öğrencilere her ay 2 adet premium tema hediye edilmektedir. Siz de bu fırsatı kaçırmayın, hemen eğitime kaydolun.

Daha Fazla Göster

Kamil YILDIRIM

Kamil YILDIRIM, alanında 2 üniversite bitirmiş 'içerik yönetim sistemleri' uzmanıdır. Wordpress üzerine eğitim serileri hazırlamıştır. Bilgisayar öğretmenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı