Wordpress Eğitimi | Detaylı Öğrenme Garantili
Wordpress

En Güvenli WordPress Tema Değiştirme Rehberi – Kamil Yıldırım

WordPress tema değiştirme temel olarak zararsız görünebilir. Yapılacak işlemler oldukça kolay ve her hangi bir zarar meydana gelme olasılığı yok gibi geliyor. Hatta bu günlerde herhangi bir manuel FTP yüklemesi gerekmeden gösterge tablosundan da yapabilirsiniz. Fakat bazen bu işlemler göründüğü kadar basit olmayabiliyor. Diğer bir deyişle tema değişikliği işlemlerini güvenli bir şekilde yapmak çok önemlidir.

Bu yüzden temanızı değiştirirken dikkatli olmak gereklidir. Yanlış parçayı çıkarırsanız, tüm yapı çökebilir. Sonrasında uzun geri alma sürecinden geçmek zorunda kalabilirsiniz. Diğer bir zarar ise öğrenmek ve kullanmak için yetiştirdiğiniz birçok eklentiyi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen temaların sorunsuzca değiştirilebilmesi için takip edilebilecek yollar bulunmaktadır. Sizler ile paylaşılacak olan bu adımları takip ederek sizlerde sorunsuz bir şekilde wordpress tema değiştirme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Wordpress Tema Değişikliği Nasıl Olur
WordPress Tema Değiştirme Rehberi – Kamil Yıldırım

Her Şeyden Önce Temanızı Seçmelisiniz

İşlemlere başlamadan önce değiştirmek istediğiniz temadan emin olmalısınız. Temalar ne kadar çok değiştirilirse sitenizin zarar görme olasılığı o kadar artacaktır. Sizler bunun önüne geçmek için tema seçim konusunda hassas davranmalısınız. Böylece  tema değişikliği işlemi ile defalarca uğraşmak zorunda kalmazsınız ve zarar görme riskinizi sıfıra indirebilirsiniz.

Elinizin altında birçok tema bulunması seçim konusunda sizleri biraz zorlayabilir fakat yine de bunu yapmalısınız. WordPress tema değiştirme işlemleri ciddi bir iştir ve bu seçimi iyi yapmak sizlerin faydasına olacaktır.

Tema seçiminde dikkat edilecek bir diğer önemli konu ise yeni seçtiğiniz temanın, önceden var olan eklentileri destekleyip desteklemediğidir. wordpress tema değiştirme işlemlerinde en çok hata yapılan kısımlardan biri de burasıdır. Yeni tema seçimi yapılıyor fakat var olan eklentileri destekleme konusunda yeni temanın durumu test edilmiyor. Böyle bir durum karşısında yeniden tema değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Tema seçiminde zorlanıyor ya da kendinize uygun tema bulamıyorsanız bu konuda benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. info@kamilyildirim.com.tr mail adresini kullanarak ya da 0(536) 390 7969 no’lu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

Ayrıca WordPress Eğitimi sayfamı inceleyip eğitim serimize katılabilirsiniz. Bu sayede WordPress konusunda hem kendinizi geliştirir, hem de her ay hediye olarak gönderdiğim 2 Adet premium temaya sahip olabilirsiniz. Eğitimi incelemek için hemen tıklayın.

Tema Değiştirilmesi Sonrasında Oluşabilecek Zararlar

wordpress tema değiştirme sonrası başınıza gelebilecek bazı zararlar bulunmaktadır. Bunların başında daha önceden eklemiş olduğunuz kodların tamamı silinecektir. Silinen bu kodların tekrar yazılması gerekmektedir. Yazdığınız kodların neler olduğunu unutmamak ya da kolay hatırlamak içi mutlaka notlarını almalısınız. Ayrıca Google Analytics verileriniz de tema değiştirme işlemleriniz ile kaybolacaktır. Ayrıca Adsense kullanıcısı iseniz almış olduğunuz reklamların tekrar tanımlanması gerekecektir. Eğer adsense ve analytics konusunda daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz tıklayın. 

Bu ve benzeri durumlar ile kolaylıkla başa çıkabilmeniz önemlidir. Bunun içinde sürekli olarak not almaya çalışmalısınız.

Wordpress Tema Değişikliği Nasıl Olur?
WordPress Tema Değiştime İşleminde Yedekleme

Site Yedekleme ve Kopyalama

WordPress tema değiştirme konusunda ikinci adım yedekleme yapmaktır. Her hangi bir sorun çıkma ihtimaline karşı sitenizin güncel bir yedeklemesini yapmak sizleri güvende tutmanın bir yoludur. Web sitenizin kopyasının oluşturulmasından sonra yolunuza daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

WordPress tema değiştirme işlemleri sırasında yapabileceğiniz hatalardan sitenizin tamamen etkilenmemesi adına çok kullanışlı bir yoldur. Ayrıca işlerinizi yaparken sizleri güvende hissettirecektir.

Bu işlemler çok hassas işlemler olduğundan tema değişimlerini aceleye getirmek mantıklı bir iş olmayacaktır. Sitenizin bir kopyasını ve yedeğini oluşturmak bu nedenle gereklidir. Tema değiştikten ve hatalar düzeltildikten sonra tekrar bir kontrol etme fırsatı vermektedir.

Temanızı Yükleyin

İşlemlere temanızı yükleyerek devam edebilirsiniz. Temanızın nasıl görüneceğini anlamak ve incelemek için ön izleme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Daha sonra, yeni temayı etkinleştirdiğinizde WordPress, ana sayfanızın nasıl görüneceğini gösterecektir. Bir dakikanızı ayırarak Özelleştirici içindeki web sitenizi tümü ile gözden geçirin ve belirgin sorunlu alanları veya hataları not edin.

Herhangi bir sorun bulursanız, henüz bunları ele alma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. WordPress tema değiştirme işlemlerine ilk olarak, sitenizdeki yeni temayı etkinleştirmeniz gerekir.

WordPress Tema Değiştirme İşlemleri İle Yeni Temanızı Aktif Hale Getirin

WordPress tema değiştirme işlemleri ile temanızı yükledikten sonra sitenizin nasıl görüneceği hakkında bilgi sahibi olduğunuz için artık temayı etkinleştirme işlemine geçebilirsiniz. Artık yeni temanız için etkinleştir seçeneğini tıklayabilirsiniz.

WordPress, değişikliği işlemek için biraz zaman alabilir. Ardından, yeni temanızın etkinleştirildiğini ve kullanıma hazır olduğunu göreceksiniz. Artık sitenizde yayınlanıyor, yani her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak gerekmektedir. Yeni temayı aktif etmiş bulunmaktayız.

Hataları Çözme ve Eksik Öğeleri Değiştirme İşlemi

Son temanızın hangi özelliklere sahip olduğuna bağlı olarak, muhtemelen bu noktada düzenli bir şeyler yapmanız gerekecektir. Bu en uzun süreyi alan adımdır. Ne kadar yoğun olduğu, tamamen anahtarın web sitenizi nasıl etkilediğine bağlı olacaktır.

Yapmanız gerekenlerin ilk sırasında site içerisinde yer alan resimlerin boyutlandırılması gerekmektedir. Bu işlemi yapmaz iseniz yeni tema ile site içerisinde bulunan resimler ve fotoğraflar uyum sağlamayacaktır ve kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Tema değiştirme işlemlerinde daha önce de anlatıldığı gibi temaları değiştirmek genellikle sitenizin bazı bölümlerini zarara uğratır. Temaya özel widget’lar ve kısa kodları kaybedebilirsiniz. Diğer taraftan sayfalarınızdaki, genellikle biçimlendirme sorunları veya eksik ögeler nedeniyle belirli bölümlerin düzeltilmesi gerekir.

Tema değiştirme, sitenizin bu bölümünü etkilemeyeceği için içeriğinizin tümü yerinde olmalıdır. Şimdi yapmanız gereken, web siteniz tam istediğiniz gibi görünene kadar yeni WordPress temanızı özelleştirme üzerinde çalışmaktır.

tema değişikliği nasıl yapılır
WordPress Tema Nasıl Değiştirilir?

WordPress Tema Değiştirme İşlemi Sonrası Web Sitenizi Canlıya Taşıyın

Web sitenizin hata içermediğinden ve tam olarak istediğiniz şekilde göründüğünden emin olduktan sonra, herkese açık hale getirme zamanı gelmiştir. Artık mevcut canlı web sitenizi yeni ve iyileştirilmiş hazırlama kopyasıyla değiştirmelisiniz.

Sitenin Canlıya Taşınmasından Sonra Yapılması Gerekenler

WordPress tema değiştirme işlemlerinde, yeni tema canlıya taşındıktan sonra aslında yapılacak çok bir işlem kalmıyor. Önemli olan canlıya taşımadan taslak üzerinde tüm hataların giderilmesidir. Fakat sizler yine de gözden kaçan bir hata var mı ya da resimlerde bir sorun göze çarpıyor mu diye tekrar tekrar kontrol etmelisiniz.

Kısa Bir Özet

Bir web sitesi için tema ve wordpress tema değiştirme işlemleri çok önemlidir. Seçilen bir tema sonrasında o temaya sadık kalınması faydalıdır. Fakat bazen tema değişikliği işlemleri yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tema değişimleri sırasında dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedilirken özellikle sizleri uğratabileceği zararlardan da söz edilmiştir. Bu zararlardan korunmak adına sizin için hazırlanan bu yazıdaki işlemleri eksiksiz yapmaya özen göstermelisiniz.

WordPress tema değiştirme işlemi biraz sürprizlere açık bir işlemdir ve ummadığınız bir alandan sizlere sorun çıkarabilir. Bu durumun üstesinden gelmek için not almaktan asla üşenmemelisiniz.

WordPress tema değiştirme sırasında atılması gereken adımları tekrar sıralamak gerekirse;

1) Tema değiştirme işlemine başlamadan önce temanıza karar verin.

2) Web site yedekleme ve kopyalama işlemlerini yapın.

3) Yeni temanızı yükleyin ve ön izleme yaparak kontrol edin.

4) Yeni temanızı etkinleştirme işlemini yapın.

5) Hataları olabildiğince gidermeye çalışın ve not alın.

6) Tema değiştirme işlemlerini web sitenizi canlıya taşıyarak bitirin.

WordPress Tema Değiştirme Gerekli Bir İşlem mi?

Tema değiştirme işleminin zahmetlerinden ve zorluklarından bu kadar bahsetmişken sorulması gereken asıl sorulardan birisi de tema değişiminin gerekliliğidir. Tema değişimi sitenin görünümünü tamamen değiştireceği için kesinlikle iyi karar verilmesi gerekir. Normal şartlar altında temanın, sitenin kurulum aşamasında son derece dikkatle düşünülüp seçilmesi gerekir. Fakat bazen tema değiştirme işlemlerine gerek duyulabiliyor.

Web sitesinde işler düşünüldüğü gibi gitmeyebilir ve format değişikliğine gidebilirsiniz. Tema değiştirme işlemlerinin nasıl yapıldığına dair detaylı bilgileri edindikten sonra eğer gerekiyorsa temanızı değiştirebilirsiniz.

Kamil Yıldırım’dan tüm takipçilerine şahane haber. 🙂 WordPress Eğitimi sayfamı inceleyip eğitim serimize katılabilirsiniz. +13 Saat ders, online dökümanlar, tema ve eklentiler ve çok daha fazlası bu eğitimde. Eğitime katılarak WordPress konusunda hem kendinizi geliştirir, hem de her ay hediye olarak gönderdiğim 2 Adet premium temaya sahip olabilirsiniz. Eğitimi incelemek için hemen tıklayın.

Daha Fazla Göster

Kamil YILDIRIM

Kamil YILDIRIM, alanında 2 üniversite bitirmiş 'içerik yönetim sistemleri' uzmanıdır. Wordpress üzerine eğitim serileri hazırlamıştır. Bilgisayar öğretmenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı