Wordpress Eğitimi | Detaylı Öğrenme Garantili
Diğer

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi

Bugün araştırmaktan ve yazmaktan çok keyif aldığım; yapay zeka ve makine öğrenmesi. Bakkalımızdan mühendisimize hepimizin iyi ya da kötü fikrinin bulunduğu, hatta Hollywood filmlerinin vazgeçimez seneryolarında ısıtılıp ısıtılıp önümüze sürülen bir konudan bahsedeceğim.

Bazılarımıza göre insanlığa çağ atlatacak, bazılarımıza göre ise insanlığı bitirecek olan yapay zeka ve makine öğrenmesinden bahsedeceğim.

Yapay zeka ve makine öğrenmesi araştırıldığında anlaşılması güç ve karmaşık bir sistem olarak görülebilir. Merak etmeyin bugün sizleri bu konuda çok açıklayıcı örneklerle aydınlatacağım, söz. 🙂

Bu makaleyi okuduktan sonra, bu konu ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmına bekliyorum. Haydi, başlayalım…

makine öğrenmesi nasıl olur
Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Karmaşık cümlelerle zihnimizi yormaya hiç gerek yok, en basit anlamıyla yapay zeka; bilgisayarlara normalde insan zekasına ihtiyaç duyulan şeyleri yaptırma teknolojisidir.

Şuanda bilgisayarlar insanların verdiği komutlarla hareket eden, komut almadan bir işlev gerçekleştiremeyen (bana göre kafası çalışmayan) makinelerdir. İşte yapay zeka bu durumu değiştirmeye çalışmaktır.

Örnekle açıklayacak olursam, kendimden yola çıkarım; gece karanlıkta dört ayaklı kuyruklu ve yürüyen büyük bir gölge görsek bunun köpek olduğunu beynimiz bir saniyeden daha kısa sürede algılayabiliyor, ya da zihnimizin renkleri algılaması gibi…

İşte bunların hepsini otomatik olarak yapabilen bir sistem düşünürsek yani biz bir girdi vermeden kendisi sonuca varabilen, bağlantılar kurabilen ya da sorunları bulup onları çözen bir sitem, işte yapay zeka budur.

Öneri motorları ya da akıllı asistanları sorunları algılayıp çözümlemeye çalışan yapay zekalara örnek olarak gösterebilirim.

Yapay zeka, insan zekasının taklit edilmesi üzerine sistemlenmiş, düşünce ve veri analizi yeteneği kazandırılmaya çalışılmıştır.

Bu konuda uzmanlar görüşlerini belirtmiş, aşağıda bunlara yer verdim, rakamsal değerlere dikkat edin ve ne kadar büyük bir yatırım teknolojisi olduğunu görün.

Uzmanların Yapay Zeka Hakkındaki Düşünceleri Neler?

Yapay zeka için bunlardan bahsetmek sanırım yeterli olur, şimdi gelelim makine öğrenmesine, makineler nasıl öğrenir ve bu öğrenme nasıl gerçekleşir hiç merak ettiniz mi?

Şöyle buyurun;

Makine Öğrenmesi Nedir?

Şuanda bilgisayarlar bizim söylemediğimiz hiçbir şeyi yapamıyorlar, işte makine öğrenmesi bilgisayarlara bizim söylemediğimiz şeyleri yapmayıda öğretecektir. Bilgisayarlara öğrenmeyi öğretmekte denilebilir.

Daha basit tabirle bilgisayarlara balık vermeyip, balık tutmayı öğretmekte diyebiliriz.

Yukarıda yapay zeka kısmında da bahsetmiştim, bana göre bilgisayarlar kafaları çalışmayan makinelerdir, peki bu makinelerde öğrenme nasıl gerçekleşir hiç merak ettiniz mi?

makine öğrenmesi nasıl gerçekleşir
Makine Öğrenmesi

Makine Öğrenmesi Nasıl Gerçekleşir?

Makine öğrenmesi ise iki şekilde gerçekleşir; birincisi Supervised, diğeri ise Unsupervised; yani denetimli ve denetimsiz şekilde.

Supervised’ı örnekle açıklayacak olursak, bir sandalye sipariş ettiğimizi düşünelim, bu sandalyeler bize bir paketin içerisinde tahta parçaları olarak gönderilir, bunlar tek başına hiçbir anlam ifade etmez. Fakat paketin içerisinde bir kağıt parçasıda yer alır ve bu kağıt parçası bize parçaları nasıl birleştirebileceğimizi öğretir ve biz sonunda sandalyeyi elde ederiz.

İşte makine öğrenmesinde bilgisayara her parçaları nasıl birleştireceğini söylemeyiz, ona parçaları (yani verileri) veririz ve eline bir kağıt parçası tutuştururuz ve aynı bizim yaptığımız gibi sonuca ulaşır işte buna supervised yani denetimli makine öğrenmesi diyoruz.

Denetimli makine öğrenmesinde bilgisayara hem verileri veririz hem de o verilerle ne yapacağını anlatırız. Yani sadece bilgisayara bu verileri nasıl anlamlandıracağını anlatıyoruz, bunun için ise algoritma yazıyoruz.

Unsupervised’ı açıklamak istersek supervised’ı hatırlayalım orda ,bir girdi ve bir de çıktı vardı yani tahtalar girdi, sandalye ise çıktı idi. O çıktıya nasıl ulaşacağını ise talimatlarla söylüyorduk. Denetimsiz öğrenmede çıktı yok, yani tahta var ama sandalye yok. Sadece veri var ama çok fazla veri, hatta sınırsız veri. Şuanda yapabildiği bu verileri sınıflandırmak.

Örneğin resimlerde kedi mi var, at mı var, araba mı var, bunları örneklerle karşılaştırıp sınıflandırıyor ve etiketliyor.

Google fotoğraflar bunun güzel bir örneğidir, albümlere baktığımızda hayvanlar, araçlar, belgeler diye sınıflandırır. İşte bunu bu şekilde yapar.

Ne yazıydı ama 🙂 Okurken çok eğlendiğinizi düşünüyorum. Yapay zeka ve makine öğrenmesi tabii ki bu kadarla kalmıyor, bu yazıda size en basit şekilde ve betimleyici örneklerle konuyu anlatmaya çalıştım.

Bu tarz ilgi çekici ve eğlenceli yazıların devamı için yorum yapmayı unutmayın, merak ettiğiniz, kaleme almamı istediğiniz konuları bana bildirin.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarıma göz atmak için tıklayın, bir diğer yazıda görüşmek üzere…

Daha Fazla Göster

Kamil YILDIRIM

Kamil YILDIRIM, alanında 2 üniversite bitirmiş 'içerik yönetim sistemleri' uzmanıdır. Wordpress üzerine eğitim serileri hazırlamıştır. Bilgisayar öğretmenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı